BankoTur siz değerli müşterilerimize konsolosluklarda vakit kaybı israfını ve birçok formalite işlemlerden sizi kurtararak tüm bu işlemleri sizin adınıza yaparak, konsoloslukta sizi temsil eder. Sizin adınıza vize takibi yapmak konusunda tam yetkilidir! Pasaport ve diğer gerekli evraklarınız bize ulaştıktan sonra en kısa sürede vize müracaatınız yapılır ve başvuru sonucunuz yine en kısa sürede ulaştırılır.

1997 yılında kurulan BankoTur sektöründe verilebilecek en iyi hizmetleri hedef alıp bu doğrultuda “Sürekli müşteri memnuniyeti” bilincini içinde yaşatarak çalışmalarına devam etmektedir. BankoTur’a yönelik uzman kadrosu ve teknolojisi ile turizm sektörüne yeni bir soluk getirmiştir. Tüm dünyada size özel otel rezervasyonu, uçak bileti veya vize hizmeti en kısa sürede ve size uygun şekilde tarafınıza sağlanmaktadır. Çözüm ortağınız olarak size özel hizmet vermek bizleri mutlu edecektir.

BankoTur ayrıcalıklarına ve fırsatlarına hoş geldiniz.

1) VİZE NEDİR?

Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.

2) VİZE NEREDEN ALINIR?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin, Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden, Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan alınır.

3) VİZE ÇEŞİTLERİ

Turistik, Ticari veya öğrenim amacı ile alınır ve süresi verilen makam tarafından ziyaretin amacına göre saptanır.

Transit Vize:  Kişiler çıkış yaptıkları ülkeden ikinci bir ülke üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapacaklarsa ve bu geçiş esnasından ikinci ülkenin gümrük sahasından ayrılacaklarsa, ülkeler arası anlaşmaya göre ikinci ülkeden üçüncü ülkeye geçiş için alınan vizedir.

Vize özelliği: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Yukarıdaki 15 Schengen ülkesinden herhangi birinden alınan vize ile diğer Schengen ülkelerine seyahat gerçekleşebilir. Sınır polislerinin isteği, yolcunun gideceği ülkenin konsolosluğundan vize alarak Schengen’in gerçekleştirilmesi doğrultusunda olmaktadır.

Multiple: Çok giriş-çıkış, vizenin bitiş tarihine kadar geçerli.

Single: Tek giriş-çıkış, bir kere kullanılabilir. Vizenin bitiş tarihi geçmemiş bile olsa 2.çıkış yapılamaz.

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun tütüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.

 

İşverenler için:

 • Şirketin antetli kağıdına turistik amaçlı vize talebinizi belirten dilekçe.
 • Ticaret veya sanayi odasından faaliyet belgesi.
 • Vergi levhasının fotokopisi.
 • Firmanızın imza sirküleri. (Fotokopi)
 • Ticari sicil gazetesi. (Ortak iseniz isminizin geçtiği yeri işaretleyiniz)
 • Gayrimenkul fotokopileri. (Ev, Arsa, Devremülk v.b)
 • Şahsi veya firmaya ait banka cüzdanları.
 • Yeni çekilmiş fotoğraf. (Vesikalık)

Çalışanlar için:

 • Çalıştığınız firmanın antetli kağıdına ilgili makama hitaben çalıştığınıza dair dilekçe.
 • İlgili makama hitaben turistik gezi amaçlı vize talebinizi belirten dilekçe.
 • S.K. işe giriş. (S.S.K. Onaylı fotokopisi)
 • Son üç aylık maaş bordronuzun fotokopileri veya asılları.
 • Yukarıdaki 2.3.4.5.6.7.8. nolu şıktaki evraklarda istenilmektedir.

Emekliler için:

 • İlgili makama hitaben dilekçe. (Turistik amaçlı vize talebi)
 • Emekli cüzdanı ve maaşını aldığı bankanın hesap cüzdanı.
 • (Ev, Arsa, Tapu, v.b fotokopileri)

Öğrenciler için:

 • Dilekçe. (İlgili makama turistik vize amaçlı)
 • Okuldan alınmış öğrenci belgesi. (Bu seneye ait)
 • Ebeveynlerin iş durumunu gösteren belgeler. (İşine göre yukarıdakiler)

 

4) VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Vize başvurularında, beyaz zemin üzerinde ve son 6 ay içinde çekilmiş resimlerin asılları gerekmektedir. (Renkli fotokopi vb. kabul edilmemektedir.) Başvurularda istenen seyahat sigortası 30.000 Euro limitlidir. Yurtdışı çıkışlarda sigorta belgesinin pasaportla beraber bulundurulması gerekmektedir. Daha önce Schengen vizesi olmayan ve ilk defa Schengen vizesi alacak olan yolcuların, başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır. Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. (Pasaport başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgi için: Emniyet Genel Müdürlüğü adresindeki internet sitesine bakınız.)Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır. Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur. Başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır. İşsiz iseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Zira bazı ülkeler bir ülkeden (örneğin; Türkiye’den) yapılan vize başvurularındaki ret oranını (Örneğin % 3’ün üzerinde) göz önünde bulundurarak, bu ülkeyi göç açısından riskli ülkeler arasında kabul etmekte. Söz konusu ülkeye yönelik vize koşullarını daha sıkı kurallara bağlamakta veya aksi halde, bu koşulları hafifletmekte ve bir sonraki aşamada da vize zorunluluğunu kaldırmaktadır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi de sağlayabilir. Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar.

5) BİR ÜLKENİN HANGİ TEMSİLCİLİĞİNDEN VİZE ALABİLİRİM?

Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır. Örneğin; Almanya’da daimi ikametiniz var ve Malezya’ya seyahat edecek iseniz, vize başvurunuzu bu ülkedeki Malezya temsilciliğine yapabilirsiniz. Ukrayna’da oturma ve çalışma iznine sahipseniz, İsviçre’deki ABD temsilciliği vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerdeki (Ukrayna) ABD temsilciliğine yapmanızı telkin edecektir.
Bir ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir. Bu hususu da ilgili temsilcilikten önceden öğrenmenizde yarar vardır.

6) KİMLERE VİZE VERİLMEZ?

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

7) BİR ÜLKENİN VİZE BAŞVURUMU REDDETMEYE HAKKI VAR MIDIR?

Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

8) BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM?
Vize başvurunuzun reddi halinde, itiraz için yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı çok zayıftır. Diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır. Dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.

9) VİZE BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, TEKRAR BAŞVURABİLİR MİYİM?

Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak, ilk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Zira Batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.

10) PASAPORTUMA VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNDUĞUM TEMSİLCİLİK KAŞE VURDU. BUNUN ANLAMI NEDİR?

Temsilciliklerin kaşe vurmaları giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu tür kaşelerde çoğunlukla, temsilciliğin bulunduğu kentin adı veya kısaltması ile bir tarih (başvurunun işlem gördüğü tarihtir) bulunur. Pasaportunuzdaki böyle bir kayıt tekrar başvuruda bulunmanıza engel değildir. Bu kayıt diğer temsilciliklere yapacağınız başvurularınızın reddedileceği anlamına gelmez. Ancak, söz konusu kaşe bir Schengen ülkesi tarafından pasaportunuza vurulmuşsa, diğer bir Schengen ülkesinin vize başvurunuzu daha titiz bir şekilde incelemesi olasıdır.

11) PASAPORTUMDAKİ KAŞE İNSAN HAKLARININ ÇİĞNENMESİ DEMEK DEĞİL MİDİR?

Seyahat özgürlüğü temel insan haklarındandır. Ancak, devletlerin ülkelerine hangi yabancıların gireceklerine karar verme yetkileri tam ve tartışılmaz bir uluslararası hukuk ilkesidir. Unutulmaması gereken husus, vize uygulaması tanımı itibariyle seyahat özgürlüğüne yönelik başlı başına bir sınırlamadır. Sizin, bir ülkeye girememeniz, seyahat özgürlüğünüzün sınırlanması gibi görünse de, devletlerin de sizin ülkelerine girip giremeyeceğinize karar verme hakkı vardır. Söz konusu kaşe ise, esasen, temsilciliğin yapılan işlemi izlemesine yardımcı olmaktadır. Bir pasaport, hamilinin bir ülkeye seyahat edebileceğine ilişkin hamilinin lehine kayıtlar içerebileceği gibi, aleyhine kayıtlar da içerebilir.

12) VİZE İHLALİ NEDİR?

Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

13) VİZE İHLALİ YAPARSAM, SONUÇLARI NE OLUR?

Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

14) SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlardaki (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. Schengen Ülkeleri şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Yunanistan. Ayrıca, AB’ye üye olmayan İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir. Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Ancak, seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır. AB Komisyonu Schengen uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmakla sorumludur. Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

15) VİZE İÇİN PASAPORTLARI SİZE NE ZAMAN TESLİM ETMEK GEREKİR?

Türk pasaportlarına vize uygulanan ülkelerle ilgili belgeler, istenilen sayıda fotoğraf ve geçerli pasaportlar çıkış seyahat tarihinden en az 15 iş günü öncesin den evraklarını teslim etmelidir. Herhangi bir gecikmeden dolayı doğacak aksaklıklardan kesinlikle sorumlu tutulamayız. Vize ücretlerindeki olabilecek fiyat artışları müşteriden talep edilir vize talep edenler en az altı aylık geçerli pasaport gereklidir.

16) YEŞİL PASAPORT NEDİR?

1 – 3 kadro dereceli devlet memurlarına, emeklilerine ve ailelerine verilen özel pasaporttur bu pasaport ile dünyanın birçok ülkesinde vizesiz seyahat yapabilirsiniz temini için ilgili kuruluşa müracaat edilmesi gerekir 4 adet fotoğraf, ikametgâh senedi ve bakanlıktan 1 derecede görevli veya emekli olunduğunu belgeleyen dokümanlar

17) PASAPORT İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ FORMLARI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM? BU FORMLAR NASIL DOLDURULUR?

Pasaport istek formunu ve diğer tüm matbu form ve dilekçe örneklerini pasaport şube müdürlüğünden temin edebilirsiniz

18) EVLENME VEYA BOŞANMA HALİNDE MEDENİ HAL DEĞİŞİKLİĞİNİ PASAPORTUMA KAYDETTİRMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKMEKTEDİR?

Pasaportla ilgili her türlü işlemde nüfus cüzdanınızdaki bilgiler esas alınacağından nüfus cüzdanınızda gerekli değişikliği (evli, bekâr vs ) yaptıktan sonra pasaport yenileme müracaatında bulunmanız gerekmektedir medeni hal değişikliği mevcut pasaportunuzda yapılamayacağından pasaportunuzun iptal edilerek yeni pasaport verilmesi gerektirmektedir

19) ASKERLİK DURUMU İLE İLGİLİ EVRAK GETİRMEM GEREKİR Mİ?

Pasaport müracaatlarında askerlik durumunuzla ilgili hiçbir belge istenilmemektedir askerlik durumunuzla ilgili inceleme pasaport şube müdürlüğü tarafından yapılmaktadır

20) PASAPORTUMUN GECERLİLİK SÜRESİ NE KADAR OLABİLİR?

İsteğinize bağlıdır 6ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl sürelerden şartlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz 6 aydan kısa süreli pasaport verilmemektedir.

Vizenin basılacağı vize sayfalarının boş olması.
Pasaport hamili tarafından imzalanmış olması.

Önemli uyarı: Vize bilgi sayfaları konsolosluklardan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır.